Objawy zbliżającej się menopauzy

Menopauza w przypadku większości kobiet jest procesem zupełnie naturalnym, który związany jest z naszym starzeniem. Nie da się jej więc uniknąć, a jedyne co możemy zrobić to to, że liczyć na możliwość jej bardzo późnego pojawienia się. Z pewnością jednak w pewnym czasie przed rozpoczęciem się przekwitania kobiety pojawiają się symptomy mogące dać nam sygnał, że nadchodzi swoisty koniec naszych możliwości rozrodczych. Co ciekawe objawy te w wielu przypadkach są dość podobne z okresem zajścia w ciążę i przez to są one mylnie kojarzone przez kobiety.
Jednym z najczęstszych objawów jakie daje menopauza są bowiem bardzo nieregularne miesiączki. Miesiączka może stać się na tyle nieregularna, że nie będzie się pojawiała nawet przez kilka miesięcy. To właśnie z tego powodu kobiety często mylą ten objaw z zajściem w ciąże, co oczywiście później wiąże się z ogromnym rozczarowaniem. Miesiączka może nam się nie pojawić przez okres nawet 12 miesięcy i jeśli to nastąpi to oznacza, że już jesteśmy w okresie przekwitania.
Kolejnym, bardzo częstym, objawem zbliżającej się menopauzy są nocne poty oraz ogromne problemy z zasypianiem. Mocno spada także nasze libido, a jeśli już uda nam się zainicjować stosunek seksualny to może być on nieprzyjemny bez środka nawilżającego z racji nasilającej się suchości pochwy.
W skrajnych przypadkach okres przed rozpoczęciem się menopauzy może doprowadzić nawet do depresji, ale z pewnością kobiety są wtedy bardziej nerwowe i nadpobudliwe. Gdy przychodzi menopauza objawy można na szczęście łagodzić poprzez odpowiednie środki farmakologiczne oraz dietę.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

CommentLuv badge