Łatwa budowa fundamentów

Pod każdy nowo powstający dom trzeba oczywiście wylać odpowiedni fundament, aby utrzymać sztywność całej konstrukcji. Fundamenty mogą także później pełnić oczywiście dodatkową rolę piwnicy. Wylewanie fundamentów w tradycyjnej postaci było niezwykle kłopotliwe. Należało bowiem wykonać szalunek, czyli szablon ściany fundamentu, który zalewało się później betonem. Szalunek taki powstawał zazwyczaj z desek drewnianych, które trzeba było ze sobą mozolnie zbijać, a po zalaniu betonem zdejmować. Było to dość kłopotliwe i bardzo wydłużało prace. Pustaki szalunkowe zmieniły jednak ten stan rzeczy.

Dzięki nim bowiem budowa fundamentów domów stała się niesamowicie szybka i prosta. Jak to wygląda i czym różni się od tradycyjnego, drewnianego szalunku? Jest to faktycznie pustak, czyli cegiełka, ale wykonana z betonu. Posiada ona dość cienkie ścianki i bardzo dużo wolnej przestrzeni pomiędzy. Pustaki szalunkowe układane są tak, aby stworzyć ścianę fundamentu. W momencie, gdy ta osiągnie wysokość około metra należy w puste miejsca pustaka nalać beton. PO jego zastygnięciu takich cegieł się już nie zdejmuje, tylko ma się od razu gotową ścianę.

Pustaki szalunkowe posiadają równą powierzchnię co oznacza, że ścian nie trzeba później tynkować ani wyrównywać, na przykład na potrzeby późniejszej piwnicy. Do tego taki szalunek układa się raz jeden i po zalaniu betonem nie trzeba go zdejmować, gdyż staje się integralną częścią nowego fundamentu. Dzięki tego typu pustakom można naprawdę dość znacząco obniżyć koszty budowy każdego domku jednorodzinnego.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

CommentLuv badge