Banki w Polsce

Kredyty i pożyczki towarzyszą nam przez cały czas, aczkolwiek na różne wybiegi staramy się bronić przed gmatwaniną kredytów bankowych i od czasu do czasu wolimy zapożyczyć się u znajomych czy rodziny niż w instytucjach bankowych.

Większość osób wystrzega się wielkiego oprocentowania kredytów i co za tym idzie, horrendalnych odsetek. Poza tym czasem jest tak, że nawet najlepsze banki kuszą w reklamach niskim oprocentowaniem, jednakowoż kiedy przychodzi do ratyfikowania umowy to ukazują się koszty manipulacyjne, które stanowią, że oprocentowanie już wcale takie opłacalne nie jest. Ale może się zdarzyć, że w istocie sumpty oprocentowania nie będą wcale takie wysokie. Często się zdarza, że banki aplikują niższą prowizję wobec sprawdzonych, stałych klientów, których znają. Nadto jeżeli mamy w danym banku konto oszczędnościowe czy linię debetową, to podobnie możemy liczyć na trochę korzystniejsze warunki. A więc dobrze jest wziąć kredyt w banku, w którym mamy założone konto lub z którym mieliśmy już dawniej do czynienia.

Powinno się także mieć pojęcie, że w przypadku brania kredytu bankowego, dobrze jest mieć wyższe oprocentowanie nominalne i niską prowizję niźli niskie oprocentowanie i wysoką prowizję. Można też zredukować koszt całkowity kredytu, o ile odstąpimy z  ubezpieczenia. Nie jest ono obligatoryjne, chociaż doradcy bankowi rzadko o tym oznajmiają kredytobiorców lub wmawiają, że trzeba kupić ubezpieczenie lub że jest ono w pakiecie. Poza tym jeśli już pobieramy kredyt, to lepiej wziąć ten z ratami malejącymi niż stałymi, dlatego że raty z czasem maleją i całkowity koszt pożyczki jest mniejszy.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

CommentLuv badge